wiadomość

Rzadko wypowiadam się na ten temat, mam wiele innych, ciekawszych rzeczy do opowiedzenia i zapamiętania. Dziś robię wyjątek.

Prawo przyznające pełne prawa do małżeństwa i adopcji parom tej samej płci zostało dziś zaakceptowane przez prawie dwie trzecie obywateli Szwajcarii.

Niedzielny wynik sprawia, że Szwajcaria jest 30. krajem na świecie – i jednym z ostatnich w Europie Zachodniej – w którym rozszerzono stan cywilny na pary żeńsko-żeńskie i męsko-męskie.

Około 64,1% głosujących zaakceptowało reformę, więcej niż oczekiwano w ostatnich sondażach. Żaden z 26 kantonów tego kraju nie wystąpił przeciw. Najbardziej niezdecydowany był mały Appenzell Inner Rhoden, w którym jedynie 50,8% zaakceptowało propozycję.

Rząd szwajcarski z zadowoleniem przyjął wynik. Minister sprawiedliwości powiedziała dziennikarzom, że oznacza to koniec „obecnych nierówności w traktowaniu” i że państwo „nie powinno narzucać obywatelom, jak powinni prowadzić swoje życie”. „Nic się nie zmieniło dla par damsko-męskich”.

Przeciwnicy, którzy prowadzili kampanię bardziej skoncentrowaną na dobru dzieci niż na małżeństwach jednopłciowych jako takich, nie zdołali obalić tzw. „megatrendu” w kierunku większej różnorodności w Szwajcarii. Szwajcarska postrzega pary tej samej płci jako równie ważne, zarówno jako partnerów, jak i rodziców.

Pary osób tej samej płci będą również mogły ubiegać się o ułatwiony proces obywatelstwa, który jest już dostępny dla zagranicznych małżonków obywateli Szwajcarii i to jest ta dobra wiadomość.

Informacje o saberblog

sabera myśli zapisane, czyli internetowa ziemia obiecana współczesnego narcyza i lansera. Jestem szczęściarzem, w czepku urodzony, z poukładanymi priorytetami, który podąża za swoją pasją. Lubię pisać bloga, bo w ten sposób obserwuję siebie i całą resztę. Udowodniłem sobie, że jestem człowiekiem wolnym i otwartym. To bardzo przyjemne uczucie, zrobić w życiu coś dla siebie, wbrew temu co mówią inni, co wypada, co należy albo trzeba. Czasem mam wrażenie, jakbym dopiero co skończył studia, niedawno zaczął pracować, dopiero co wyemigrował z Polski, rzucił pracę, wyruszył w podróż dokoła świata, odwiedził ponad 90 krajów. Innym razem łapię się za głowę, ile to już lat minęło, ile po drodze się wydarzyło. Czas jest fajną materią, taką bezkresną i niedotykalną. Fajnie obserwować emocje swoje i innych. Elektroniczny pamiętnik staram się prowadzić w miarę systematycznie – to jedna z niewielu rzeczy, które w życiu robie naprawdę regularnie, bo zwykle na bakier u mnie z obowiązkowością. Czasem wracam do spraw np. sprzed roku i okazuje się, że gdy patrzę na tamten czas choćby z perspektywy dwunastu miesięcy, widzę, że był on naprawdę wypełniony. Myślę że gdyby nie ten blog, brakowałoby mi życiowego „pionu”. A tak zawsze mogę spojrzeć na przeszłość z dystansu i zobaczyć czy udało mi się zrealizować swój zamierzony plan, zweryfikować gdzie popełniłem błędy albo po prostu pamiętać o tych wszystkich miłych wydarzeniach, których byłem uczestnikiem.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Szwajcaria i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „wiadomość

 1. Ultra pisze:

  Jak to dobrze, że są jeszcze normalne kraje na tym świecie, gdzie nikomu nie zagląda się pod kołdrę.
  Pozdrawiam

 2. I pomysleć, że trochę bardzie na północ na tym samym kontynencie jest kraj ze strefami wolnymi od LGBT, prezydent tego kraju twierdzi, że to nie ludzie tylko ideologia..i ja przyklaskuje Szwajcarii…

  • saberblog pisze:

   Prawda, taki mamy ten nasz polski grajdołek…Odkąd UE zagroziła wstrzymaniem funduszy, województwo po województwie wycofują się z pomysłu stref, bo wiadomo kasa musi się zgadzać.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s